Čokoládou proti stresu a k dobré náladě

Konečně byly potvrzeny myšlenky starých Májů, Aztéků, vyšší společností Viktoriánců a nás všech, kteří se domníváme, že konzumace kvalitní čokolády snižuje pocity stresu, nervové zátěže a naopak vyvolává pocity štěstí a pohody.

Švýcarští vědci po dobu dvou týdnů sledovali 2 skupiny lidí, z nichž jedna skupina denně pojídala alespoň 40 gramů čokolády a druhá skupina (tzv. kontrolní) neměla žádný příjem čokolády.  Na začátku, v průběhu a na konci výzkumu byly respondentům odebrány vzorky krevní plazmy a moči, z čehož bylo zjištěno, že ti,  kteří čokoládu jedli, měli nižší hladinu stresových hormonů kortizonu a katecholaminu.

Tím bylo potvrzeno, že konzumace čokolády má pozitivní vliv na lidský organismus a  funkci našeho mozku. Konzumace čokolády je často spojována s pocity radosti, potěšení, uvolnění a pocity štěstí. Obsahuje látky jako anandamid, arginin, dopamin, tryptofan, fenyletylamin a další.

Když si dopřejete lahodnou čokoládu, zvyšuje tak hladinu serotoninu a dopaminu v mozku. Oba tyto neurotransmitery se v nervovém systému podílejí na vzniku nálad a jejich nedostatek může způsobovat podrážděnost až agresivitu, celkovou depresi a  případně i poruchy spánku.

Další významný hormon, který je uvolňován pojídáním čokolády, je Fenylethylamin. Nazývá se také jako „droga zamilovaných“.  Fenylethylamin je produkován septem limbického systému mozku v řídící centrále pocitů, což je část mozku zodpovědná za veškeré emoce. Ke zvýšené sekreci fenylethylaminu dochází například ve chvíli, když se k sobě přiblíží muž a žena, kteří jsou si navzájem sympatičtí. 

Anandamid, který je obsažen v čokoládě, je endogenní kanabinoid přirozeně přítomný v lidském mozku, spojený s pocity blaženosti nebo uvolnění. Má důležitou roli ve vnímání bolesti, při vzniku depresí, ovlivňuje chuť k jídlu atd.

Čokoláda má také pozitivní vliv na sexuální zdraví. Výzkum realizovaný italskými sexuology v čele se sexuoložkou Andreou Saloniavou potvrdil, že ženy, které si dopřávají kvalitní čokolády, intenzivněji prožívají intimní život, snadněji dosahují orgasmu a jejich orgastická schopnost je vyšší než u skupiny žen, které nemají čokoládu v oblibě. Studie navíc zjistila, že čím vyšší je procento obsahu kakaových bobů v čokoládě, tím větší je efekt. To je způsobené mimo jiné i biogenní aminokyselinou Argininem, která je považována za přírodní viagru.

Z výše uvedených výzkumů je zřejmé, že konzumace čokolády je dobrým antidepresivem, navozuje pocity štěstí a dobré nálady a má i afrodisiakální účinky.

Proto darujte svým blízkým kvalitní čokoládu z našeho e-shopu, darujete jim tak štěstí, pohodu a radost. 

Čerpáno z:

  • Čokoláda zabírá proti stresu, ukazují testy moči a krve. Aktualne.cz . 3.12.2010
  • Chocolate Happiness. Hubpages.com. 3.12.2010 Chocolate Happiness. Hubpages.com. 3.12.2010
  • Odborníci prvýkrát oficiálne potvrdili, že čokoláda zvyšuje apetít žien na sex. Medikus.sk . 3.12.2010

 

Máte-li dotazy, kontaktujte nás

Možnosti plateb: VISA Electron VISA MasterCard Maestro

Verified by VISA MasterCard SecureCode


© 2020, všechna práva vyhrazena cokolada.cz   |   Facebook  |  mapa stránek