Pravda & lež o čokoládě

Milujete čokoládu? A víte o ní opravdu všechno? Přesvědčte se, jestli ji skutečně nikdy nesmíte kousat, rozehřívat v hrnci přímo na plotně anebo jíst, když má na sobě bílý povlak.

Čokoláda sražená při rozehřívání se nedá nijak zachránit

NE. Sražená čokoláda bude zase pěkně hladká a tekutá, když do ní budete po lžících vmíchávat horkou vodu či jinou tekutinu. Obecně přitom platí, že čím kvalitnější čokoláda a také vyšší podíl kakaové sušiny, tím menší opatrnost při rozehřívání vyžaduje.

Do kvalitní čokolády nepatří rostlinné tuky

ANO. Vodítkem při nákupu čokolády je její složení (a nepřímo i cena) – čím jednodušší, tím lépe. „V kvalitní čokoládě by se vůbec neměly vyskytovat složky jako rostlinný nebo mléčný tuk, syrovátka, lískooříšková pasta, vanilin, umělá dochucovadla a další ‘éčka’. Jediným tolerovaným emulgátorem je sójový lecithin,” upozorňuje Martin Richter, odborník na čokoládu z internetového obchodu Čokoláda.cz .

Čokoláda se nemá kousat

NE. Samotným kousáním čokoládě neublížíte. Dá se říci, že obvykle doporučované pomalé rozpouštění čokolády na jazyku vás snáze přivede k cíli – při kousání se totiž musíte ovládat, abyste hned nepolykali. Proč? Stejně jako u vína je potřeba dát kvalitní čokoládě dostatek času, aby se mohly projevit všechny její chuťové tóny. Ty mohou být například ovocné, a to i tak silně, že je při prvním seznamování těžké uvěřit, že čokoláda nemá žádnou příchuť. „Především u plantážních hořkých čokolád platí, že rychlým spolknutím se ochudíte o chuťovou rozmanitost a v ústech vám zůstane jen prvotní hořkost,“ říká Martin Richter.

Čokoládu můžete rozpouštět v mikrovlnné troubě

ANO. A tmavou (hořkou) čokoládu můžete dokonce rozpouštět i v rendlíku přímo na plotně. S klesajícím obsahem kakaové sušiny ovšem musíte být opatrnější – přinejmenším zahřívání v mikrovlnce přerušovat a čokoládu promíchávat. Pro mléčnou a bílou čokoládu doporučujeme spíše vodní lázeň.

Čokoláda se má uchovávat v chladu, klidně i v ledničce

NE. Pokud se čokoládu nechystáte strouhat nebo z ní dělat hobliny, držte jí od chladničky raději dál. „Každá čokoládovna uvádí trochu jiné hodnoty, většinou se ale doporučené teploty skladování pohybují mezi 14 a 18 stupni Celsia. Krátkodobě nevadí ani teploty vyšší, problém je ale přímé slunce,“ varuje Martin Richter.

Čokoláda s bílým povlakem je zkažená a/nebo prošlá

NE. Bílý či našedlý povlak na povrchu čokolády nebo čokoládové polevy na cukrovinkách naznačuje spíše nešetrné zacházení s výrobkem během jeho skladování a cesty k vám. „Zmíněný povlak je způsoben vystoupením tuků na povrch čokolády. Nejedná se o žádnou plíseň, jen o kosmetickou vadu,“ uklidňuje Martin Richter. Přesto je podle něj dobré se tomu vyhnout a nevystavovat čokoládu velkým teplotním změnám.

Čokoláda je zdravá

ANO. Obsahuje totiž užitečné antioxidanty. Aby tohle tvrzení opravdu platilo, měla by mít velký obsah kakaové sušiny a v porovnání s tím co nejméně cukru a mléka (nejlépe žádné). A nesmíte se jí přejídat!

Čokoláda chladí

ANO. Jak se v ústech zahřívá a taje, mírně je ochlazuje. Tohoto efektu využívá německý vynález, ‘ledová čokoláda’ (něm. Eiskonfekt). Podle původní receptury obsahuje neztužený kokosový tuk, jenž se rozpouští při teplotě okolo 22°C, tedy cca o 10°C nižší než čokoláda, takže ‘ledová čokoláda’ vyvolává skutečný pocit chladu (o zábavu přijdete, když ji podáváte z chladničky).

Čokoláda se hodí jen pro sladkou kuchyni

NE. Čokoláda sama o sobě má pestrou škálu chutí, ale slaný tón jí chybí – proto ji tak skvěle doplňuje sůl, a to i mléčnou. Čokoláda se přidává do některých variant jídel, jako je chilli noc carne, nebo mexická omáčka mole.

Čokoláda povzbuzuje

ANO. Leč mírněji než káva – její převažující alkaloid teobromin má totiž na lidi slabší účinky než kofein; pozor, je toxický pro psy a kočky. Kofein sice čokoláda rovněž obsahuje, ale jen velmi málo. Čokoláda však obsahuje stovky různých sloučenin v proměnlivých množstvích, takže vysvětlit beze zbytku její účinky je dnes nemožné.

Bílá čokoláda není opravdová čokoláda

ANO. Po technické stránce bílá čokoláda čokoládou opravdu není, neobsahuje totiž žádnou kakaovou sušinu. Podle publikace Zlatá čokoládová kniha ji „tvoří směs kakaového másla, sušeného mléka, cukru a chuťových přísad“. „Někteří lidé bílou čokoládu odsuzují, ale i ty nejprestižnější čokoládovny mají v nabídce bílou čokoládu, většinou s příměsí. Výborné jsou například Amedei s pistáciemi, Rococo s kardamomem nebo Beschle s jogurtem, citronem a kardamomem,“ zastává se jí Martin Richter z Čokoláda.cz.

Stanislava Moravcová ml., časopis Apetit, únor 2012

 

 

 

 

 

Máte-li dotazy, kontaktujte nás

Možnosti plateb: VISA Electron VISA MasterCard Maestro

Verified by VISA MasterCard SecureCode


© 2020, všechna práva vyhrazena cokolada.cz   |   Facebook  |  mapa stránek