Čokoládu vycucat, nekousat

Již šest let má práci snů - je degustátorkou čokolády a denně sní této slasti zhruba 350 gramů. Šárka Robinson Pomahačová (32) ví, jak má chutnat kvalitní tabulka, kolik za ní nejméně musíte zaplatit, i to odkud pochází nejlepší kakao... 

Hodně lidí jí na začátku čokoládové kariéry říkalo, že ji přestane mít ráda. Nestalo se tak. 
„Svou denní dávku čokolády potřebuju, takže i když mám volno, beru si tabulku do kabelky. Téměř vždy si na dovolenou balím do kufru čokolády podle počtu dní a hmotnosti, kterou do sebe musím denně dostat. A je to opravdu proto, že na ni mám chuť," přiznává Šárka Robinson Pomahačová s tím, že jednou se jí povedlo pozřít téměř kilo během jednoho dne. 
„Tím, že kakao obsahuje spoustu podpůrných energetických látek, začne vám po přejedení se čokoládou hučet v hlavě a rozbuší se vám srdce. V hlavě máte následně pocit, že uběhnete maraton, ale fyzicky to samožřejmě v tu chvíli nelze. Nic se nemá přehánět. Nebyl to úplně příjemný pocit," říká degustátorka čokolády.

Od vína k čokoládě

Pracovala pět let jako even manažerka a amatérsky se věnovala ochutnávání vína. Předchozí práce ji ale naprosto odrovnala jak psychicky, tak fyzicky. 
"Přišlo vyhoření a já hledala něco, co mě bude bavit. Náhodou jsem našla na sociální síti firmu, která hledala člověka, co má rád čokoládu. Napsala jsem jim e-mail, pozvali mě na pohovor, chvíli jsem tam s nimi mluvila a po krátkém rozhovoru mě téměř okamžitě vzali," popisuje svou cestu k práci snů, jíž se zabývá už šest let, a která není jen o ochutnávání, ale také studiu, a to takřka denním. 

Jedna ze dvou

Má za sebou školení pro degustátory na International Institute of Cacao and Chocolate Tasting v Amsterodamu, což je jedna z asociací, které sdružují světové čokolatiéry a odborníky na čokoládu, kde úspěšně prošla druhým stupněm. 
"Po dobu čtyř dnů devět hodin denně jsem ochutnávala vzorky, očichávala různé věci, jako je seno, hlína, koření, sušené švestky, koňské žíně, atd.," vzpomíná Šárka na to, jak si rozšiřovala vlastní aromatické spektrum. 
"Celé školení pak končí testem, slepou degustací, kdy musíte určit na roztavených vzorcích čokolády zemi původu i plantáž, ze které pocházelo kakao použité při výrobě dané tabulky," pyšní se Šárka. 
Mimochodem tento certifikát má jako jedna z cca stovky lidí na světě a v Česku jsou takové pouze dvě.

400 tabulek

"Troufnu si říct, že asi u 400 tabulek bych byla schopná poznat značku a zemi původu, protože každá má svou typickou chuť, vůni a vlastně i formičku, a tím i tvar," říká a prozrazuje, že třeba tabulky z Madagaskaru chutnají po citrusech, kolumbijské mají kávové tóny, Venezuela je vyloženě ultra zemitá, ale některé vyrobené např. z odrůdy Porcelana mají chuť po červeném ovoci a květinách.

Míří na plantáže

Čokoládová dáma ale míří ještě výš. Příští rok by si ráda dodělala i nejvyšší (třetí) stupeň vzdělání, na nějž se školení koná přímo na kakaové plantáži v Peru.
"Člověk si tu osahá stromy, listy i lusky. Nazvala bych to spíše botanikou. Není to ale zrovna levná záležitost."
A když už jsem u těch financí, nabízí se otázka: Na kolik nás vyjde kvalitní čokoláda?
"Když vezmu průměrnou padesátigramovou tabulku z našeho sortimentu vychází zhruba na 55 až 260 korun, ale u té za 260 se bavíme o tom nejlepším, co se v Evropě vyrábí." 

8000 korun

Kdo by ale chtěl, může si připlatit. Nejdražší tabulka na světe - Toak Chocolate - stojí osm tisíc korun. 
"Jedná se o čokoládu, která je vyráběná z jedné z mála původních odrůd v Ekvádoru, což je Arriba Nacional. Boby jsou vybírány ručně a musí mít pravidelný tvar. Velikost zhruba 3 cm. V každé tabulce je výřez, v němž jeden takový také najdete. Celá čokoláda je balená v dřevěné krabičce, navíc je součástí setu i brožura." 

Rama s cukrem

Její srdeční záležitostí je hořká čokoláda z Venezuely z oblasti Rio Caribe, ale pochutnává si i na mléčných, a dokonce i bílé. 
"Samozřejmě nemám na mysli tu ze supermarketu, ta se dá přirovnat ke krému z ramy a cukru, který po hodině v lednici sníte. U nás máme bílou čokoládu, která obsahuje pouze kakaové máslo." 

Chutná jako hlína

Co se týče hořké, má Šárka svůj strop v obsahu kakaa, a to 75 % - 80 %.
"Máme i 100 % čokolády, kde není ani zrnko cukru, a to už je pro gurmány. Chutná to trochu jako hlína nebo dřevěné uhlí, ale záleží na výrobci nebo původu bobů. Je to jako super zdravá záležitost, ale dáte si jednu kostičku a máte dost."

Hořký trend

A v čem si nejvíce libují zákazníci? "Trošku mi vadí trend, kdy někdo přijde do obchodu, já se zeptám, jakou má rád čokoládu, a on hned odpoví, že hořkou, protože je to dle většiny z nás jediná správná odpověď," stýská si s tím, že je to hloupost, protože kvalitní se dá najít mléčná i bílá, což zákazníkům velmi ráda vysvětlí.
"Společně pak najdeme tu jejich tabulku. Dá se ale říct, že mléčná v oblíbenosti stále vede."
Mezi ochucenými je to slaný karamel, sůl nebo pomeranč. Sama degustátorka upřednostňuje tropické plody jako třeba granátové jablko. 

Pro gurmány

Víte ale, jak správně si takovou tabulku vychutnat? Kvalita totiž není vše!
"Doporučuji vzít si tabulku kvalitní čokolády, ulomit kostičku a tu rozkousat a pak spolknout. A pak si vzít druhou a tu vycucat. Budete cítit diametrální odlišnost," radí s tím, že pokud čokoládu pouze rozkoušete a spolknete, ochuzujete se o ochuť květin, ořechů, zemitých tónů...
"A to je velká škoda. Čokoládu vždy vycucat, nekousat. Samozřejmě ořechy rozkoušeme, to bychom tu byli do nekonečna," dodává milovnice filmu Karlík a továrna na čokoládu.

 

Deník Blesk, neděle 9. září 2018
Text: Bára Veverková

Máte-li dotazy, kontaktujte nás

Možnosti plateb: VISA Electron VISA MasterCard Maestro

Verified by VISA MasterCard SecureCode


© 2020, všechna práva vyhrazena cokolada.cz   |   Facebook  |  mapa stránek